Vés al contingut (premeu Retorn)

Sou a: Inici / Responsabilitat i projecció social / Premis i distincions

Premis i distincions atorgades durant el curs

24è Premi UPC a la Qualitat en la Docència Universitària 

Premi a la Trajectòria Docent, als professors

  • Marta Fransoy Bel, del Departament d'Òptica i Optometria.
  • Ramon Bragós Bardia, del Departament d’Enginyeria Electrònica.

Premi a la Iniciativa Docent, al projecte

    • Taller en Fusta Escala 1:1. Presentada per les professores Queralt Garriga (Departament de Projectes Arquitectònics) i Judit Taberna (Departament de Representació Arquitectònica), i els professors Jorge Blasco (Departament de Tecnologia de l'Arquitectura) i David Hernández (Departament de Teoria i Història de l'Arquitectura i Tècniques de Comunicació).
    • Programa Talent de l'inLab FIB. Presentada pel degà de la FIB i liderada pel professor Ernest Teniente i la professora Maria-Ribera Sancho (Departament d’Enginyeria de Serveis i Sistemes d’Informació), que encapçalen un equip docent de diferents departaments (Enginyeria de Serveis i Sistemes d’Informació; Enginyeria de Sistemes, Automàtica i Informàtica Industrial; Mecànica de Fluids; Estadística i Investigació Operativa, i Arquitectura de Computadors), format pels professors i professores Albert Renom Vilaró, Montserrat Estanyol Lamarca, Oscar Romero Moral, Sergi Nadal Francesch, Xavier Oriol Hilari, Antoni Guasch Petit, Jaume Figueras Jove, Esteve Codina Macia, Jordi Montero García, Lidia Montero Mercadé, Mari Paz Linares Herreros, Pau Fonseca Casas, Manel Medina Llinas i René Serral Gracia, i en què ha participat un equip de professionals del personal d’administració i serveis de la UPC adscrits a la Facultat d’Informàtica de Barcelona: Marta Cuatrecasas Soldevila, Susana Francisco Bueno, Antonia Gómez González, Albert Obiols Vives, José Francisco Crespo Sanjusto, Gonzalo Recio Domenech, Juan Salmeron Moya, Victor Diví Cuesta i Matías Altamirano Sabato.

      

    22è Premi UPC Arquitectura, Enginyeria, Ciències i Tecnologia per a treballs de recerca de batxillerat i projectes de CFGS

    Premi batxillerat

    • Tecnologia solidària: Baaloul 007 extension. Estudi i planificació d'un assentament temporal per a refugiats. Autora: Marta Vidal Moliner, de l’Institut Pere Ribot de Vilassar de Mar. Tutora: Carmen Royo Álvarez.

    Finalista batxillerat

    • Els residus. És possible el residu zero?. Autora: Meritxell Edo Torra, de l’Escola Pia de Sabadell. Tutora: Gemma Safont Tort.

    Premi cicles formatius de grau superior

    • Mercado Terra. Autora: Carolina Márquez Babiano, de l’EA Massana de Barcelona. Tutor: Joaquim Pérez.

    Menció especial al premiat en la categoria de Ciencia en Acción

    • MARS ODYSSEY: Simulació d'un viatge espacial a Mart. Autor: Gerard Rodríguez López, de l'Educem II de Granollers. Tutora: Inés Solà Brutau.

       

    18è Concurs d'Idees per al Disseny de la Carpeta UPC

    • 50 capes de coneixement, de Mireia Escriu Cánovas, del Centre de la Imatge i la Tecnologia Multimèdia (CITM).

       

    8è Premi a la Qualitat de la Gestió Universitària

    El projecte guanyador ha estat Un impuls a l’Administració electrònica de la UPC, que planteja el desplegament definitiu de l’administració electrònica, accelerat a causa de la pandèmia.

    El Servei de Desenvolupament Organitzatiu és la unitat que coordina i executa el projecte. Està integrat per Sara Piqueras −cap del Servei−, Montse Mulet, Remei Parejo, Jordi Camprubí, Cristina Pérez i Vanesa Ranchal. Hi han participat UPCnet, l’Àrea TIC, l’Àrea de Serveis Jurídics i l’Oficina de Documentació i Arxiu, que han col·laborat en el disseny i desenvolupament dels àmbits tecnològic, jurídic i documental del projecte. Així mateix, les unitats transversals de gestió, les unitats de Serveis Generals, la Secretaria General i el Gabinet del Consell Social han col·laborat en l’ús de les eines i la implantació de l’administració electrònica.

     

    13è Premi UPC a la Valorització de la Recerca

    Modalitat 1:

    Premi al millor projecte de transferència de tecnologia:

    • Conveni AquAS-BIOCOM per al seguiment de la pandèmia de COVID-19 a Catalunya, del grup de recerca BIOCOM-SC (Grup de Biologia Computacional i Sistemes Complexos), representat per Daniel López Codina. Des de 2008 aquest grup centra la seva recerca en l’epidemiologia matemàtica.

    Modalitat 2:

    Premi a la millor invenció o patent per la seva aplicació al mercat a la patent:

    • Women Up: method with biofeedback for training muscles of the pelvic floor, dels professors de la UPC Miguel Angel Mañanas Villanueva, del grup de recerca BIOART, i Juan Jose Ramos Castro, del grup de recerca IEB, i dues metges de l'Institut de Ginecologia i Obstetrícia de l'Hospital Clínic, la Dra. Monserrat Espuña Pons i la Dra. Amelia Perez Gonzalez.

    Modalitat 3:

    Premi a la millor empresa de base tecnològica o spin-off a:

    L’spin-off Cebiotex , constituïda el 2015 per la UPC i l’Hospital Sant Joan de Déu de Barcelona (HSJD) ha rebut el premi de Valorització Tecnològica en la categoria de millor empresa de base tecnològica. L’empresa, dirigida per José Antonio Tornero, investigador del Grup de Recerca en Tecnologia Tèxtil  (TECTEX) de la UPC, desenvolupa i comercialitza el primer biomaterial que té com a objectiu proveir una solució innovadora i efectiva al subministrament local de fàrmacs biològics.

      

    12è Premi Duran Farrell d'Investigació Tecnològica

    Premi a la investigadora o equip d’investigació liderat per una dona que en sigui la investigadora principal, a Elena García Armada, pel projecte Exoesqueleto Pediátrico Atlas.

    Premi a l’investigador o equip d’investigació liderat per un home que en sigui l’investigador principal, a Jordi Sort Viñas, pel projecte Voltage-Control of Magnetism in Nanoscale Enginyeered Materials: a New Concept for Energy-Efficient Data Storage.

      

     3r Premi UPC al Compromís Social

    Àmbit de Cooperació

    Seguiment de l’evolució de la pandèmia COVID-19 en diferents països i regions del Sud Global, un projecte impulsat per:

    Núria Pedrós Barnils, EEABB, PDI; Sergio Alonso Muñoz, EEABB, PDI; Enric Álvarez Lacalle, EETAC, PDI; Martí Català Sabaté, EEABB, PDI; Daniel López Codina, EEABB, PDI, i Clara Prats Soler, EEABB, PDI.

    Àmbit d’Igualtat de Gènere

    Perspectiva de gènere a la docència en el marc del projecte GEECCO. Un projecte impulsat per l’equip format per:

    Amaia Lusa García, Departament d’Organització d’Empreses, PDI.

    Núria Castell Ariño, Departament de Ciències de la Computació PDI, jubilada.

    Irene Jorge Fernández, Unitat Transversal de Gestió de l'Àmbit TIC, PAS.

    M. Carme Martínez Costa, Departament d’Organització d’Empreses, PDI.

    Elisabet Mas de les Valls Ortiz, Departament de Física, PDI.

    Noelia Olmedo Torre, Departament d’Enginyeria Gràfica i de Disseny, PDI.

    Marta Peña Carrera, Departament de Matemàtiques, PDI.

    Àmbit d’Inclusió

    Tecnologia per a la millora de la inclusió i la qualitat de vida de persones amb malalties neuromusculars, impulsat per:

    Josep Maria Font Llagunes, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI.

    Ana Barjau Condomines, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI.

    Rosa Pàmies Vilà, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI.

    Daniel Clos Costa, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI.

    Míriam Febrer Nafría, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI postdoc.

    Albert Peiret Giménez, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI postdoc.

    Massimo Cenciarini Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI postdoc.

    Joan Lobo Prat, Centre de Recerca en Enginyeria Biomèdica-UPC/ABLE Human Motion (spin-off UPC), PDI postdoc.

    Antonio Rodríguez Fernández, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI doctorand.

    Jesús de Miguel Fernández, Departament d’Enginyeria Mecànica, PDI doctorand

    Michael Ray Epke, Centre de Recerca en Enginyeria Biomèdica, PAS-PSR.

    Oriol Alís González, Departament d’Enginyeria Mecànica, PAS-PSR.

    Àmbit de Sostenibilitat

    Al projecte Alimentació sostenible, caminant cap al 2030, de l’equip format per les persones següents:

    Anna Gras. PDI, directora de l’EEABB, sotsdirectora de la Càtedra UPC-Mercabarna i responsable de l'Àrea de Formació.

    José Maria Gil, PDI, director de la Càtedra UPC-Mercabarna i responsable de l’Àrea de Recerca.

    Eduard Hernández Yáñez, PDI, responsable de l’Àrea de Tecnologia de la Càtedra UPC-Mercabarna.

    Joan Simó, PAS, coordinador de l’Àmbit de Tecnologies Agroalimentàries de la UPC.

    Montse Solsona, PAS, promotora de l’Àmbit de Tecnologies Agroalimentàries de la UPC.

    Equip EEABB - 50è aniversari, PDI:

    Anna Gras

    Mònica Blanco

    Núria Carazo

    Biblioteca del Campus Baix Llobregat, PAS:

    Gemma Garcia

    Mar Romaní

    Bea Benítez

    Pilar Nieto

    Montse Vallory

    Marta Hernández Bastida


    3r Premi associacions UPC 

    1r premi, en la categoria d'Entorn - Impacte social, a l'associació Base-A.

    1r premi, en la categoria d'Estudis - Formació transversal, a l'associació Jedi.

    1r premi, en la categoria de Participació - Vida social, a l'associació Arreplegats de la Zona Universitària

    1r premi, en la categoria de Participació -Vida social, a l'associació Telecogresca.

    El muntatge Don Juan Tenorio, de la companyia de teatre universitari La Coquera Teatro, ha estat reconegut com el millor ràdioteatre als II Premios de Teatro en Cuarantena de la Federación Española de Teatro Universitario.

     

    Altres premis i distincions rebuts durant el curs 2020-2021

    Centres docents i de recerca 

    • ABLE Human Motion, spin-off del Laboratori d'Enginyeria Biomecànica (BIOMEC) del CREB, ha obtingut el Premi a la Millor Start-up Europea de Robòtica, atorgat al European Robotics Forum per euRobotics.
    • El CDEI-UPC ha estat guardonat pel Col·legi d'Enginyers de Catalunya amb el premi Industria 4.0, pel reconeixement de la iniciativa, l’esforç i la capacitat de posar el talent al servei de la comunitat, i dels projectes de respiradors generats des de l’entorn tecnològic i industrial català per fer front a la COVID-19.
    • L’equip ETSAB UPC pel festival Llum BCN 2020, designat per la direcció de l’Escola i format pels estudiants Sara Camargo, Marta Elena Constansó, Jorge De Jorge, Guillem Fernández, Albert Ferraz, Helena Gallego, Miquel Giménez, Cristina Mayench, Judit Morreres, Eric Moya, Núria Rodriguez, Xuan Yin Liu, Miquel Pérez i Maroua Ben Kiran, i encapçalat pels professors del Departament de Projectes Arquitectònics Carles Sala i Relja Ferusic, ha obtingut el Primer Premi del festival Llum BCN, per la instal·lació de llum Vibe Cast.
    • L'ICFO ha obtingut la Placa Narcís Monturiol al mèrit científic i tecnològic per la seva contribució destacada al desenvolupament de la ciència i la tecnologia a Catalunya, atorgada pel Govern de la Generalitat de Catalunya, i el Premi Manel Xifra Boada al Grup de Recerca Aplicada o Centre Tecnològic, atorgat pel Col·legi d’Enginyers Graduats i Enginyers Tècnics Industrials de Girona.
    • L’UMA, Unitat de Mecanització Agrària de l’ESAB, dirigida per Emilio Gil, ha obtingut el Premi Josep Oliva a la cultura i tradició pageses, atorgat per l’Ajuntament del Prat de Llobregat, pel seu treball de transferència, formació i difusió portada a terme conjuntament amb els agricultors del Prat de Llobregat i el Parc Agrari.
    • Luis Romero, de l'IRI, Joaquim Blesa, del Departament d'Enginyeria de Sistemes, Automàtica i Informàtica Industrial (ESAII) a l'EEBE; Debora Alves, del Centre de Supervisió, Seguretat i Control Automàtic (CS2AC-UPC); Gabriela Cembrano, de l'IRI, i Vicenç Puig, del Departament d'Enginyeria de Sistemes, Automàtica i Informàtica Industrial (ESAII) a l'ESEIAAT i a l'ETSEIB, han obtingut el 3r premi a la competició Battle of the Leakage Detection and Isolation Methods, atorgat pel BattLeDIM Organizing Committee.
    • José Miguel Juan Zornoza, Jaume Sanz Subirana, Guillermo González Casado i Adrià Rovira Garcia, del Grup d'Astronomia i Geomàtica (gAGE), van rebre el premi Telespazio Technology Contest, atorgat per l’empresa Telespazio SPA, per la idea innovadora “Implementation of a software receiver to provide real-time precise positioning based on the developing Galileo high accuracy service (HAS)”.
    • El projecte TELEDFO, del Laboratori d’Aplicacions Multimèdia, en col·laboració amb l’Associació Diversitat Funcional d’Osona (ADFO), ha rebut el premi DKV Impacta i el de Tecnologías Accesibles de la Fundació Universia i Indra. El projecte tracta de desenvolupar sistemes de telerehabilitació per a persones que han sofert un ictus i es troben en risc d'exclusió social. Han participat en el projecte Carles Margelí, Berta Mayans, Andrés Garcia, Inés Ayestarán, Andrea Iriarte i Sergio Morancho, estudiants de la UPC; Jordi Torner, Francesc Alpiste i Gil Serrancolí, PDI de l’EEBE, i Ariadna Pamplona, Eli Currius, Meritxell Vilaró i Cristina Molas, de l’ADFO.
    • L’Ajuntament de Barcelona ha atorgat la Medalla d’Or al mèrit científic a la Facultat de Nàutica de Barcelona, de la qual el 2019 ha commemorat els 250 anys d’història.
    • El CIM UPC va guanyar el Premi Nacional de Recerca al Partenariat Publicoprivat en R+D per l’aliança amb Ricoh Additive Manufacturing per impulsar les tecnologies emergents en l’àmbit de la fabricació additiva per a un futur industrial molt més pròsper.

      

    Personal docent i investigador

    Premis i distincions 
    • Mònica Aragüés Peñalba, del Departament d'Enginyeria Elèctrica a l'ETSEIB i investigadora del CITCEA, ha estat la segona finalista en la categoria DonaTIC revelació dels Premis Dona TIC, que reconeixen el talent, l’emprenedoria i l’empoderament de les dones en l’àmbit tecnològic i que són atorgats pel Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública de la Generalitat de Catalunya.
    • Irene Arias, del Departament d'Enginyeria Civil i Ambiental a l’ETSECCPB, ha obtingut la Fellows Award que atorga la International Association for Computational Mechanics (IACM).
    • Marino Arroyo, del Departament d'Enginyeria Civil i Ambiental a l’ETSECCPB, ha obtingut la Fellows Award que atorga la International Association for Computational Mechanics (IACM) i ha rebut el Premi Icrea Acadèmia.
    • Marco A. Azpúrua i Ferran Silva Martínez, del Departament d'Enginyeria Electrònica a l'Escola Tècnica Superior d’Enginyeria de Telecomunicació de Barcelona (ETSETB), han obtingut l’IEEE Instrumentation and Measurement Faculty Course Development Award pel projecte “Instrumentation and measurements for electromagnetic compatibility (emc) testing", atorgat per l’Institute of Electrical and Electronics Engineers.
    • Enric Batlle, del Departament d'Urbanisme i Ordenació del Territori a l’ETSAB i coordinador del programa MBLandArch, màster universitari en Paisatgisme, ha obtingut el Premi Catalunya Construcció en la categoria Rehabilitació Funcional pel projecte “Nova seu de Metges sense Fronteres a Barcelona”, dins la XVII edició dels premis, que organitza el Col·legi d’Aparelladors, Arquitectes Tècnics i Enginyers d’Edificació de Barcelona (CAATEEB).
    • Mariona Benedito Ribelles, del Departament de Projectes Arquitectònics de l'ETSAV, i Martí Sanz Ausàs, del mateix departament però a l'ETSAB, han obtingut el Premi FAD d'Arquitectura pel projecte de 79 habitatges a Sant Boi de Llobregat amb protecció de l'IMPSOL. El projecte s’ha realitzat conjuntament amb estudioHerreros.
    • Marta Domènech, del Departament de Projectes Arquitectònics, i David López i Còssima Cornadó, del Departament de Tecnologia de l’Arquitectura, tots ells de l’ETSAB, han estat premiats als Premis de Recerca Científica a Reptes Urbans a la Ciutat de Barcelona amb el projecte “Co-habitem Barcelona: cinc casos d’estudi a Ciutat Vella per a la reutilització urbana i el foment de models productius innovadors”. El premi l’atorga l’Ajuntament de Barcelona.
    • Marta Domènech i David López López han estat també premiats als Premis AJAC XII en l’àmbit d’Investigació i/o Teoria de l’Arquitectura, amb la proposta “Siza en Berlín” i han rebut una menció al concurs per a l’exposició dels Premis AJAC XII, amb la proposta “The moon in your pocket”, atorgat per l’Agrupació de Joves Arquitectes de Catalunya.
    • Xavier Crusat, del Departament d'Enginyeria Electrònica de l'ETSEIB, i Mar Martínez, d'ESAT-ELECTA de la KU Leuven, han rebut el Teacher Excellence Award, concedit per l'EIT-InnoEnergy Master School.
    • Jezabel Curbelo, del Departament de Matemàtiques a l’ETSEIB i de l’Institut de Matemàtiques de la UPC (IMTech), ha obtingut el premi Antonio Valle 2020 de la Sociedad Española de Matemática Aplicada, SEMA, i el premi 2020/2021 L’Oréal-Unesco for Women in Science.
    • Marta Díaz,del Departament d'Organització d'Empreses a l'EPSEVG, ha estat guardonada amb el Premi Dona i Tecnologia en la seva primera edició, atorgat pel Grup Dones d'Empresa de la Federació Empresarial del Gran Penedès (FEGP), com a reconeixement per la seva trajectòria en l'àmbit de la innovació i la tecnologia.
    • Maria García-Parajo, del grup Single Molecule Biophotonics de l'ICFO, ha obtingut l’EPS Emmy Noether Distinction for Women in Physics, per les seves destacades contribucions a la nano-biofísica i als nombrosos programes per donar suport a les dones en la física, atorgat per la European Physical Society (EPS).
    • Xavier Giró, del Departament de Teoria del Senyal i Comunicacions i de l'IRI, va ser distingit entre els millors revisors en la conferència científica Computer Vision and Pattern Recognition (CVPR).
    • José Manuel Vicente Gómez Soberón, del Departament de Tecnologia de l'Arquitectura a l’Escola Politècnica Superior d’Edificació de Barcelona (EPSEB), ha estat reconegut Investigador Nacional Nivel I pel Sistema Nacional de Investigadores (SNI, de Mèxic). Aquest reconeixement l’atorga el Govern Federal, prèvia avaluació de la vàlua científica i de formació segons criteris del Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología.
    • Antonio González, del Departament d'Arquitectura de Computadors a la Facultat d’Informàtica de Barcelona (FIB), ha estat nomenat ACM Fellow per l’Association for Computing Machinery “per les seves contribucions al disseny eficient energèticament i resilient d’arquitectures d’ordinadors”.
    • Ricard González Cinca, del Departament de Física a l'EETAC, ha estat guardonat amb el premi del CNES Challenge R&D pel projecte "Système acoustique pour la mesure directe de masse d’ergols", atorgat pel Centre National d'Études Spatiales (CNES).
    • Frank Koppens, del Grup Quantum Nano-Optoelectronics de l'ICFO, ha obtingut la distinció Highly Cited Researcher in the Cross Field Category, atorgat per Clarivate Analytics.
    • Maciej Lewenstein, del Grup Quantum Optics Theory de l'ICFO, ha obtingut la distinció Highly Cited Researcher in the Physics Category, atorgat per Clarivate Analytics.
    • David López Álvarez, del Departament d'Arquitectura de Computadors a la FIB, ha obtingut el Premio AENUI a la calidad e innovación docente, atorgat per l'Asociación de Enseñantes Universitarios de la Informática.
    • Cristina Masoller, del Departament de Física a l’ESEIAAT, ha obtingut el premi ICREA Acadèmia a l’excel·lència investigadora per desenvolupar eines d’anàlisi per descodificar la informació de senyals òptics complexos i aplicar aquesta tecnologia per desxifrar fenòmens del món real, com ara les sèries climàtiques, atorgat per la Institució Catalana de Recerca i Estudis Avançats.
    • María Sagrario Millán, del Departament d'Òptica i Optometria a la FOOT, ha estat elegida Fellow of The Optical Society, OSA, per la seva contribució a l'òptica de la informació i al processament d'imatges, i per les seves aplicacions a la inspecció industrial i a l'oftalmologia, així com pels seus serveis a la comunitat òptica, especialment d'Amèrica Llatina.
    • Pedro Monagas Asensio, del Departament d'Organització d'Empreses i investigador del Centre de Recerca en Seguretat i Control Alimentari (CRESCA), del Departament d'Enginyeria Química, ha obtingut el Premi Talent Cambra en Innovació, en la categoria Salut, Biotecnologies, Farma i Transferència Científica, pel projecte Wellisair. El premi l’atorga la Cambra de Comerç de Barcelona i el Departament d'Empreses i Coneixement de la Generalitat de Catalunya. Pedro Monagas també ha obtingut el reconeixement Torres Quevedo del Ministeri de Ciència i Innovació, pel projecte Micro Air, recerca per sectors sobre microorganismes contaminants aeròbics i de superfícies, atorgat per l'Agència Estatal d'Investigació.
    • Sergi Nadal, del Departament d'Enginyeria de Serveis i Sistemes d'Informació a la FIB, ha guanyat un dels Premis de Recerca Científica a Reptes Urbans de l'Ajuntament de Barcelona, pel projecte "An automatic data discovery approach to enhance Barcelona's data ecosystem".
    • Xavier Oliver, de l'ETSECCPB i del Centre Internacional de Mètodes Numèrics en Enginyeria (CIMNE), ha estat guardonat per la International Association for Computational Mechanics (IACM) amb el seu màxim guardó: la IACM Congress Award: Gauss-Newton Medal 2020, per les seves contribucions destacades i sostingudes en el camp de la mecànica computacional al llarg de la seva carrera professional.
    • Eugenio Oñate, del Departament d’Enginyeria Civil i Ambiental a l’ETSECCPB i director del CIMNE, ha rebut la Ritz-Galerkin Medal de la European Association for Computational Methods in Applied Sciences (ECCOMAS).
    • Mara Partida, del Departament de Projectes Arquitectònics a l’ETSAB, i Héctor Mendoza, del Departament de Representació Arquitectònica també a l’ETSAB, han guanyat el 1r premi del concurs de projectes per a la construcció del Museo de Prehistoria y Arqueología de Cantàbria, atorgat per la Comunitat de Cantàbria.
    • Antoni Perez-Poch, del Departament de Ciències de la Computació a l'Escola d’Enginyeria de Barcelona Est (EEBE), ha obtingut el reconeixement com a Senior Member de l'IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers).
    • Antoni Roca Rosell, del Departament de Matemàtiques, ha obtingut, junt amb Josefina Salord i Joan Lluís Torres, el Premi Emili Darder de l'Obra Cultural Balear, per l'edició de l'Obra Científica de Pasqual Calbó, volum 1.
    • Enrique Romero Morales, del Departament d’Enginyeria Civil i Ambiental de l’ETSECCPB, ha obtingut el 2nd European Distinguished Lecturer on Unsaturated Soils, que atorga el Comitè Tècnic de la Societat Internacional de Mecànica del Sòl i Enginyeria Geotècnica (ISSMGE), en reconeixement de l’impacte de la seva trajectòria de recerca científica i la seva visió de futur en aquesta disciplina.
    • Marcel Sala, del Departament d’Enginyeria Civil i Ambiental a l’ETSECCPB, ha obtingut el premi Abertis Nacional i Internacional al millor treball d’investigació en l’àmbit de la gestió del transport per la seva tesi doctoral, titulada “Modeling present and future freeway management strategies variable speed limits, lane-changing and platooning of connected autonomous vehicles”, atorgat per la xarxa de càtedres Abertis.
    • Núria Salán, del Departament de Ciència dels Materials i Enginyeria Metal·lúrgica a l’ESEIAAT, ha rebut el Premi Gaudí Gresol en la disciplina de Tecnologia com a reconeixement per la brillant trajectòria en aquest camp i per la tasca de donar visibilitat i donar suport al paper de la dona en l’àmbit tecnològic, atorgat per la Fundació Gresol.
    • Edgardo Saucedo, del Departament d'Enginyeria Electrònica a l’EEBE, ha obtingut el Premio ASEVA-TOYOTA por el Medio Ambiente, de l’Asociación Española de Vacío (ASEVA), per la seva contribució a fabricar nous materials fotovoltaics de baix cost evitant elements químics crítics.
    • Marta Serra, del Departament de Teoria i Història de l'Arquitectura i Tècniques de la Comunicació de l'ETSAV, amb la col·laboració de Marta Llorente (THATC) i Jose Luís Oyón (DUOT) com a tutors, han obtingut un dels Premis de Recerca Científica a Reptes Urbans de l'Ajuntament de Barcelona, pel projecte "Intervencions tàctiques a l'espai públic: una diagnosi participada basada en l'escolta".
    • Gil Serrancolí, del Departament d’Enginyeria Mecànica i del Laboratori d’Aplicacions Multimèdia, va ser reconegut com a OpenSim Fellow pel National Center for Simulation in Rehabilitation Research de la Stanford University (Califòrnia, EUA), per promoure l’avenç en el camp de la modelització i simulació neuro-musculoesquelètica utilitzant el software de biomecànica OpenSim.
    • Alejandro Suárez Hernández, de l’IRI (CSIC-UPC), ha obtingut el Ford Apadrina la Ciència en la categoria Matemàtiques, Enginyeria, Tecnologia i Energies Sostenibles, atorgat a la IV Convocatòria de Contractes d'Investigació.
    • Carme Torras, de l’IRI (CSIC-UPC), ha obtingut el Premi Nacional de Recerca “Julio Rey Pastor”, atorgat pel Govern espanyol (Ministeri de Ciència i Innovació); el Premi DonaTIC, categoria Acadèmic/Investigador, atorgat per la Generalitat de Catalunya (Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública), i el Premi a la Trajectòria Professional - Recerca en Robòtica i Ètica We Leadership Award.
    • Mateo Valero, del Departament d’Arquitectura de Computadors, ha rebut el HPCwire Readers' Choice Awards for RCA: Outstanding Leadership in HPC per ser pioner en la informàtica d’altes prestacions (HPC) des del 1990 i impulsor del renaixement de la independència europea en l’HPC.
    • Luis Velasco Esteban, del Departament d’Arquitectura de Computadors, ha obtingut l’ICREA Acadèmia a l’excel·lència investigadora per la seva recerca en el desenvolupament de diferents tecnologies que permetin l’evolució del 5G cap a una arquitectura descentralitzada escalable.
    • Ramon Vilaseca Alavedra, del Departament de Física a l'ESEIAAT, ha obtingut la distinció OSA Fellow, atorgada per la Internacional Optical Society, OSA, en reconeixement de la trajectòria professional, per la seva recerca pionera en òptica no lineal, dinàmica làser no lineal i propagació ultraràpida de polsos làser en cristalls fotònics.
    • Sebastià Xambó Descamps, professor emèrit del Departament de Matemàtiques i professor visitant del Barcelona Supercomputing Center-Centro Nacional de Supercomputación (BSC-CNS), ha rebut la Medalla Narcís Monturiol al mèrit científic i tecnològic.
    • El grup de recerca en Biologia Computacional i Sistemes Complexos (BIOCOM-SC) de la UPC ha rebut el Premi Serrat i Bonastre.
    • Guillermo Lusa, professor jubilat de l’Escola Tècnica Superior d’Enginyeria Industrial de Barcelona (ETSEIB), ha rebut el Premi a la carrera acadèmica. 
    • Carme Torras, professora d’investigació de l’Institut de Robòtica i Informàtica Industrial (IRI), centre mixt de la UPC i el Consell Superior d’Investigacions Científiques (CSIC), ha estat guardonada ex aequo amb el Premi Nacional de Recerca 2020, juntament amb Bonaventura Clotet, referent mundial en la investigació del VIH.
    • El guardó en la categoria de Talent Jove ha estat per a Nuria Montserrat, professora i investigadora ICREA a l’Institut de Bioenginyeria de Catalunya (IBEC), un centre de recerca consorciat entre la UPC i la Universitat de Barcelona (UB). 
    • La UPC ha rebut, pels seus cinquanta anys, el Premi d'Honor Institucional en la 26a Nit de les Telecomunicacions i la Informàtica, i Núria Castell, professora de la Facultat d'Informàtica de Barcelona (FIB), ha estat guardonada amb el Premi Salvà i Campillo a la Personalitat Destacada.
    • Maria Dolors Riera i Colom, professora i investigadora de la Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC) ha rebut el guardó de la primera edició del Premi Rosa Argelaguet i Isanta – Premi del Campus de Manresa, per la seva trajectòria professional vinculada al territori i per despertar vocacions industrials entre les dones.

     

    Personal d'Administració i Serveis

    Premis

    • Carme Barba Ferrer, del Departament d'Enginyeria Civil i Ambiental a l'ETSECCPB, ha obtingut el Premi de Recerca Científica de l'Ajuntament de Barcelona 2020, pel projecte "Model de gestió integrada dels recursos hídrics del Besòs davant el canvi climàtic: solucions per a l’autoabastament i resiliència del sistema hídric a l’àrea metropolitana de Barcelona (GiR-Besòs)”.
    • M. Dolors Mateu Martínez, de l'Institut de Ciència Fotòniques (ICFO), ha obtingut el Premi de Reconeixement a l'Economista d'Empresa 2020, atorgat pel Col·legi d'Economistes de Catalunya, per la seva tasca com a gerenta de d’aquest institut.

      Estudiantat de doctorat 

      • Javier Campos, del Departament d’Enginyeria Agroalimentària i Biotecnologia a l’Escola d'Enginyeria Agroalimentària i de Biosistemes de Barcelona (EEABB), ha obtingut el Per Gummer Andersen Award, atorgat per l’Association of Applied Biologists (AAB).
      • Gerard Canal, de l'IRI-CSIC ha rebut el Premi Marc Esteva Vivanco a la millor tesi doctoral en intel·ligència artificial de l'Associació Catalana d'Intel·ligència Artificial (ACIA) per la tesi "Adapting robot behavior to user preferences in assistive scenarios", dirigida per Guillem Alenyà i Carme Torras.
      • Matias Carandell, del Departament d'Enginyeria Electrònica a l'Escola Politècnica Superior d’Enginyeria de Vilanova i la Geltrú (EPSEVG), juntament amb Daniel Mihai Toma i Joaquín del Río, del Departament d'Enginyeria Electrònica a l’EPSEVG, i Manel Gasulla, del Departament d'Enginyeria Electrònica a l'Escola d’Enginyeria de Telecomunicació i Aeroespacial de Castelldefels (EETAC), han obtingut el segon premi de la Student Poster Competition de l’IEEE Oceans Global Congress, per l’article "Impact on the Wave Parameters Estimation of a Kinetic Energy Harvester Embedded into a Drifter”, organitzada per la IEEE Oceanic Engineering and Marine Technology Society.
      • Carla González Castaño, Virginia Dolores Mendizabal Dinucci, Paloma López Cámara, Ariadna Aurora Crespí Pascual, Helena Comas Creus i Laura González López, de l’Escola Superior d’Enginyeries Industrial, Aeroespacial i Audiovisual de Terrassa, han guanyat el 2n Premi Design Futures. Global Design Competition, atorgat per la WeDesing (escola de disseny, Xina), pel projecte "Desenvolupament de plantilles per al calçat fabricades amb residus tèxtils post-consum”.
      • Albert Peiret, del Departament d'Enginyeria Mecànica a l'Escola Tècnica Superior d’Enginyeria Industrial de Barcelona (ETSEIB) i del Laboratori d’Enginyeria Biomecànica (BIOMEC) del CREB, ha obtingut l’IFToMM Lagrange Award, Springer Outstanding PhD Thesis Prize on Multibody Dynamics, per la seva tesi doctoral "Modelling and simulation of multibody systems with unilateral contact", dirigida per József Kövecses (McGill University) i codirigida per Josep Maria Font (UPC).
      • Diego Saez Ujaque, del Departament de Projectes Arquitectònics a l’Escola Tècnica Superior d’Arquitectura del Vallès (ETSAV), ha obtingut la Beca Joan Peiró, que atorga la Fundació Unió de Cooperadors de Mataró, pel seu projecte “Les cooperatives d’habitatge a Mataró (1965-1990). Expansió i consolidació de la ciutat?”.

      Estudiantat de grau i màster 

      • Maialen Aldape Beitia, del màster universitari en Optometria i Ciències de la Visió a la Facultat d’Òptica i Optometria de Terrassa (FOOT), ha guanyat una de les beques d'investigació 2020 atorgada per l'Ajuntament de Terrassa, pel treball "Nou test diagnòstic de la malaltia d'Alzheimer basat en el registre de moviments oculars", desenvolupat en el CD6 i dirigit per Mikel Aldaba Arévalo i Marc Argilés Sans.
      • Jordi Castellví, Félix Moreno i Jan Olivetti, del Centre de Formació Interdisciplinària Superior (CFIS), han guanyat una medalla de bronze en el concurs de programació SWERC 2019-2020, organitzat per l'International Collegiate Programming Contest (ICPC).
      • Marta Fernandez Gatell, del màster universitari en Enginyeria Ambiental, sota la direcció de Jaume Puigagut Juárez, del grup GEMMA del Departament d'Enginyeria Civil i Ambiental de l'Escola Tècnica Superior d’Enginyeria de Camins, Canals i Ports de Barcelona (ETSECCPB), ha obtingut el Premi al Millor Projecte de Final de Màster de la Càtedra FACSA d'Innovació en el Cicle Integral de l'Aigua, atorgat per la Universitat Jaume I.
      • Cesc Folch, Miquel Ortega i Jordi Rodríguez, del CFIS, han guanyat una medalla d'or en el concurs de programació SWERC 2019-2020, organitzat per l'International Collegiate Programming Contest (ICPC).
      • María López Álvarez, de l’ETSECCPB, ha guanyat el IV Premi Acerinox amb el treball de fi de màster "Evaluación de los efectos de la no linealidad geométrica y del material en pórtico de acero inoxidable".
      • Tommaso Marchi, de l’Institut de Robòtica i Informàtica Industrial (IRI) (CSIC-UPC), ha obtingut el Gold Award for the Student Category a la 3a Conferència Internacional de la International Federation for the Theory of Mechanisms and Machines (IFToMM).
      • Pol Fontanes, Víctor Martínez i Eva María Urbano, de l’ESEIAAT, han dissenyat un algoritme de detecció automàtica de neologismes tecnològics i amb aquest sistema han guanyat el segon premi de la hackató ‘Neologismos y tecnicismos en el ámbito energético y medioambiental‘, organitzat per la Real Academia de la Lengua Española (RAE) i la Fundación Endesa.
      • Clara Rull, membre d'UPCoders, ha participat a HexCambridge amb hacktheurban.space, i ha estat triada com un dels 15 millors de la competició.
      • Carla Garcia Pagès, titulada del grau en Arquitectura Tècnica i Edificació, ha estat la guanyadora al millor TFG als premis Catalunya Construcció 2020, que atorga el Col·legi d'Aparelladors, Arquitectes Tècnics i Enginyers d'Edificació de Barcelona (CAATEEB).
      • Els estudiants Pol Batlle, Pol Segarra, Mireia Sans, Marc Cuadra, Arnau Azogue i Brandon Calderon han guanyat la primera edició de Moritz University, una competició per elaborar una nova cervesa.
      • Els estudiants de l’Escola Superior d’Enginyeries Industrial, Aeroespacial i Audiovisual de Terrassa (ESEIAAT) de la Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC) que formen part de l’equip català UPC ecoRacing, estan completant una gran temporada. I és que el seu bòlid elèctric ecoRD s’ha proclamat campió a Suïssa, on ha destacat a les proves de pla de negoci, en què han aconseguit la primera posició; a la prova de gestió de recursos, en què han assolit el segon lloc, i a la de disseny, en què han quedat en tercer lloc.
      • Red Maze, una malla teixida de persones (físiques i virtuals) per alleugerir el sentiment de soledat no desitjada, és el projecte guanyador de la primera edició del Premi Rector Gabriel Ferraté.
      • Les guanyadores han estat Clara Esteller (criminòloga especialitzada en ciberdelinqüència i estudiant del màster de Ciberdelinqüència de la UOC), Núria Parra (metgessa vinculada a l’àmbit de l’envelliment saludable i estudiant de Comunicació i Filosofia de la UOC), Pepi Pedrero (pedagoga i Alumni UOC, voluntària d’Amics de la Gent Gran), Núria Reyes (tècnica de laboratori i estudiant de Psicologia de la UOC) i Nataly Velásquez (estudiant d’Enginyeria Mecànica a l’Escola d'Enginyeria de Barcelona Est de la UPC).
      • Aina Deus, graduada de l'Escola Superior d’Enginyeries Industrial, Aeroespacial i Audiovisual de Terrassa (ESEIAAT), i Carlos Jiménez, titulat amb el màster universitari en Ciència i Tecnologia de la Sostenibilitat, han guanyat la primera edició dels Premis UPC d’Economia Circular, promoguts pel Hub Recircula UPC-AMB.
      • El projecte de fi de màster de Cristina MorataRuth Gow, estudiants del màster universitari en Arquitectura de l'Escola Tècnica Superior d’Arquitectura del Vallès (ETSAV) de la Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC), ha estat guardonat a la Mostra de projectes de Fi de Carrera de la XV Biennal Espanyola d’Arquitectura i Urbanisme (BEAU). El treball, titulat “Els Replans: decrecimiento estratégico para mejorar la habitabilidad y accesibilidad en el centro histórico de Cardona”, proposa intervencions per a les parcel·les del municipi del Bages que estan desocupades.


      ESPORTS
        

      • Helena Arias Casals, de l'ESEIAAT, ha batut, en tir olímpic, el rècord d'Espanya de 3x40 50 m i el rècord d'Espanya d'estirat 50 m.