Vés al contingut (premeu Retorn)

Comitè de Seguretat i Salut

Representants, competències i facultats

L'article 38 de la Llei 31/95, de prevenció de prevenció de riscos laborals defineix el Comitè de Seguretat i Salut com a: "òrgan paritari i col·legiat de participació destinat a la consulta regular i periòdica de les actuacions de l'empresa en matèria de prevenció de riscos".

El Comitè està format pels delegats de prevenció, d'una banda, i per l'empresari i/o els seus representants en nombre igual al dels delegats de prevenció, de l'altra.

Accés reservat a membres del CSS

Delegats i Delegades de Prevenció

DP representants del PDI FUNCIONARI

NomAdreça electrònica
Teresa Escobet Canal teresa.escobet@upc.edu
Sergio González López sergio.gonzalez@upc.edu
Vicente Hernández Abad
M. Lourdes Roset Calzada
Antoni Soto Riera tonis@cs.upc.edu

 

DP representants del PDI LABORAL

NomAdreça electrònica
Ernest Bernat Maso ernest.bernat@upc.edu
Sergi Fillet Castella sergi.fillet@upc.edu
Agueda Garcia Carrillo agueda.garcia@upc.edu
Victor Ortiga Mur v.ortiga@upc.edu
Xavier Roset Juan
Victor Suñe Socias victor.sunye@upc.edu

 

DP representants del PAS FUNCIONARI

NomAdreça electrònica
Marta Bastardas Girbau
Ana M. Castillo Garrido ana@etsav.upc.edu
Miguel Angel Gonzalvo Sancho miguel.a.gonzalvo@upc.edu
Imma Suy Martinez imma.suy@upc.edu

 

DP representants del PAS LABORAL

NomAdreça electrònica
Alexandre Canturri Ruiz alexandre.canturri@upc.edu
Jordi Cuesta Fabregó
Nuria Martín Llach nuria.martin@upc.edu
José Enrique Gómez Rodríguez
Carol Ramos Muñoz carol.ramos@upc.edu

Representants de la Institució

 

NomCàrrecAdreça electrònica
Coloma Barceló Fontanals Directora de l'Àrea Serveis Jurídics i Avaluació Riscos coloma.barcelo@upc.edu
Maria Pilar Batanero González Cap del Servei de Desenvolupament Professional pilar.batanero@upc.edu
Carlota Bragós Valentines Directora de l'Àrea de Personal i Organització carla.bragos@upc.edu
Joan Carles Burón Morillo Director de l'Àrea d'Infraestructures joan.carles.buron@upc.edu
Montserrat Calero Galovart Cap UTG Campus Baix Llobregat montserrat.calero@upc.edu
Samuel Galceran Arellano Representant directors/es de departament samuel.galceran@upc.edu
Elena Galindo Gil Cap UTG Àmbit Eng. Industrial de Barcelona
Alfred Gil Bonet Cap UTG Campus Diagonal-Besòs alfred.gil@upc.edu
Valentí Guasch Brull Director de Àrea de Recerca i Transferència / CTT
Víctor Huerta Cerezuela (Secretari) Responsable Seguretat TIC i Protecció de Dades victor.huerta@upc.edu
Mercedes Jiménez Lara Cap UTG Campus Terrassa
Ariadna Llorens Garcia Directora de l'ICE
Xavier Massó Pérez (President) Gerent xavier.masso@upc.edu
Sara Piqueras Muñoz Cap del Servei de Desenvolupament Organitzatiu sara.piqueras@upc.edu
Juan de Prada Hernández Cap del Servei d'Infraestructures juan.de.prada@upc.edu
Estanislau Roca Blanch Vicerector d'Infraestructures i Arquitectura
Jordi Segalas Coral Representant directors/es d'institut
Pedro Serrano Garcia Cap del Servei de Patrimoni pedro.serrano@upc.edu
Miquel Soriano Ibáñez Vicerector de Política de PDI soriano@entel.upc.edu
Frederic Vila Martí Representant directors/es de centre i degans/es de facultat
El CSS té capacitat per:

L'article 39 de la Llei 31/95 Nova finestra, de prevenció de riscos laborals atorga al Comitè de Seguretat i Salut les competències següents:

  • Participar en l'elaboració, la posada en pràctica i l'avaluació dels plans i programes de prevenció de riscos a l'empresa.
  • Promoure iniciatives sobre mètodes i procediments per a l'efectiva prevenció dels riscos, proposant la millora de les condicions o la correcció de les deficiències existents.

 

En l'exercici de les seves competències, el CSS està facultat per a:
  • Conèixer directament la situació relativa a la prevenció de riscos en el centre de treball, realitzant a tal efecte les visites que consideri oportunes.
  • Conèixer els documents i informes relatius a les condicions de treball que siguin necessaris per al compliment de les seves funcions, així com els procedents de l'activitat del Servei de Prevenció, si escau.
  • Conèixer i analitzar els danys produïts en la salut o en la integritat física dels treballadors, a l'objecte de valorar les seves causes i proposar les mesures preventives oportunes.
  • Conèixer i informar la memòria i la programació anual del Servei de Prevenció.